کد خبر: ٣١٣٦٩   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/03/18-٠٠:٠١

معجزه ای برای کاهش وزن؛

رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب

یک مطالعه اخیر در نشریه «ارتباطات طبیعی» (Nature Communications) اثرات دو رژیم غذایی کم کالری را روی میکروبیوم روده و پروفایل‌های متابولومیک افراد دارای اضافه وزن یا چاقی بررسی کرده است.

 

برکه _ این مطالعه براساس داده‌ها و نمونه‌هایی از یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده کوچک است که در سال ۲۰۲۳ در نشریه «چاقی مفرط» (Obesity) منتشر شد.

این کارآزمایی اولیه فواید دو رژیم غذایی را در طول ۸ هفته مقایسه کرد: یک رژیم غذایی با محدودیت ساده در دریافت کالری در مقابل یک رژیم منحصر به فرد که ترکیبی از روزه‌داری متناوب و مصرف پروتئین در فواصل منظم بود.

رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب شامل روزه متناوب با مصرف گام به گام پروتئین و شامل ۵ تا ۶ روز از ۴ وعده غذایی روزانه برای زنان و ۵ وعده غذایی در روز برای مردان بود.

نتایج مطالعه نشان داد که رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب می‌تواند علائم گوارشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و میکروب‌های روده مرتبط با تیپ بدنی لاغرتر را تقویت کند. علاوه بر این، رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب ممکن است باعث افزایش پروتئین‌های مفید (سیتوکین‌ها) و محصولات جانبی اسید آمینه در خون مرتبط با کاهش وزن و چربی شود.

این رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب شامل ۵ تا ۶ روز از ۴ وعده غذایی روزانه برای زنان و ۵ وعده غذایی در روز برای مردان بود. هر وعده غذایی حاوی ۲۵ تا ۵۰ گرم پروتئین و شامل ۳۶ تا ۶۰ ساعت دوره روزه داری اصلاح شده در هفته با دریافت ۳۵۰-۵۵۰ کالری در روز بود. رژیم غذایی ناشتا و پروتئینی متناوب به طور قابل توجهی قند را کاهش داد در حالی که فیبر و پروتئین را افزایش داد.

برتری روزه داری متناوب و گام‌های پروتئنینی در این مطالعه شامل بهبودهای بیشتری در موارد زیر بود:

وزن
توده چربی کل
توده چربی احشایی
میل به خوردن
درصد توده بدون چربی

این تحقیق فعلی تغییرات قابل توجهی را در پاسخ روده به هر دو مداخله رژیم غذایی نشان داد، که ممکن است به توضیح مزایای مشاهده شده «رژیم غذایی ناشتا (روزه‌داری متناوب) و مصرف پروتئین در فواصل ثابت در طول روز» در مدیریت وزن کمک کند./ سلامت

 

تازه‌ترین های سلامت را اینجا بخوانید. 

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج