کد خبر: ٢٨٩٩١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/02/10-١٥:٣٦

تیم ملی جودو کم‌بینایان و نابینایان مردان کشورمان باکسب 3 طلا و 2 برنز قهرمان آسیا شد.

 

برکهدردومین روز از مسابقات قهرمانی آسیا که در قزاقستان در حال برگزاری است، موسی غلامی در وزن ۹۰ کیلوگرم با کسب ۳ پیروزی متوالی مقابل حریفانی از ازبکستان و قزاقستان به عنوان قهرمانی بخش مردان دست یافت.

علی نوایی دیگر نماینده کشورمان در وزن به اضافه ۹۰ کیلوگرم پس از استراحت در دور نخست، مغلوب نماینده مغولستان شد و در مرحله بعد مقابل حریف مطرح خود از ازبکستان قرار گرفت و با شکست وی توانست به مدال برنز دست یابد.

تیم ملی جودو کشورمان پیش از این صاحب دو مدال طلا توسط میثم بنی طباء در وزن ۶۰ کیلو گرم و وحید جدی در وزن ۷۳ کیلو گرم و یک مدال برنز توسط مهدی برچلو در وزن ۷۳ کیلو گرم شده بود.

سید امید جعفری دروزن ۹۰ کیلوگرم و سعید کوهکن در وزن ۶۰ کیلوگرم هم در جایگاه پنجم این رقابت‌ها قرار گرفتند.

بدین ترتیب تیم جودو نابینایان و کم‌بینایان کشورمان باکسب ۳ مدال طلا، و ۲ برنز، در رده اول آسیا در بخش مردان قرار گرفت./ خبر جودو


جودو ایران را به جایگاه اصلیش بازمی‌گردانیم

تیم ملی جودو کشورمان ۱۹فروردین‌ماه در مسابقات لیگ قاره‌ ای مسکو حضور پیدا کرد و موفق شد با دو پیروزی و ‌دو شکست به مرحله دور برگشت این رقابت ها راه پیدا کند. در این مسابقات ۲۰ تیم از کشورهای مختلف حضور داشتند، تیم ملی ایران با ترکیب ۹ ملی پوش در این مسابقات شرکت کرده بود.

ایوب رستمی، مربی تیم ملی جودو بزرگسالان درگفتگویی در واکنش به این سوال که حضور تیم ملی جودو ایران در این رقابت‌ها چقدر به سود این ورزش که در شرایط تعلیق بود، تمام شد، گفت: قطعا چهار سال تعلیق جودو باعث شده که ما در مسابقات بین المللی نتوانیم حضور داشته باشیم و این روند به ضرر جودوی ایران تمام شده اما حضور جودوکاران کشورمان در تورنمنت های خارجی و مسابقات مختلف و روبرو شدن با حریفان مختلف می‌تواند از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی و از لحاظ خودباوری به جودوی ما کمک کند. ضمن اینکه حضور در این میادین میتواند برای ما مثمر ثمر باشد. این رقابت ها واقعا از لحاظ تنوع جودوکاران و تعداد جودوکاران از لحاظ کمیت و کیفیت خیلی بالا بود.

او درادامه اضافه کرد: اینکه ما می‌گویم سطح فنی مسابقات لیگ قاره ای بالا بود، نسبت به سطح جودویی که امروز داریم طی می‌کنیم. نیاز جودوی ایران در شرایط فعلی در تمام رده های سنی حضور در چنین رقابت هایی است. با حضور در مسابقات و یاری خداوند قدم به قدم حرکت می کنیم و‌ طبق برنامه ریزی که مسوولان فدراسیون جودو، کادر فنی تیم های ملی و سازمان تیم های ملی انجام داده اند در مسابقاتی با کیفیت بهتر، بالاتر شرکت می‌کنیم تا در نهایت در رده سنی بزرگسالان در بازیهای آسیایی و در رده سنی نوجوانان و جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کنیم.

سرمربی تیم ملی جودو جوانان در پاسخ به این سوال که بعد از پایان مسابقات، تیم ملی جودو ایران با حضور در پایگاه قهرمانی و استعدادیابی سامبو ۷ با جودوکاران روسی تمرینات مشترکی داشتند، این تمرین مشترک چقدر به سود جودوکاران ایرانی بود، گفت: قطعا کشور روسیه از لحاظ سطح فنی در رشته جودو در سطح بسیار بالا و قابل قبولی در دنیا قرار دارد، حضور جودوکاران ما در این اردوها توانست به آن‌ها در بحث تکنیک، خودباوری و مهم‌تر از این شناخت ضعف هایشان کمک کند. نکته دیگر اینکه ما مربیان نیز در این تمرین مشترک توانستیم نقاط ضعف بچه ها را شناسایی کنیم تا در ادامه اردوهای تیم ملی در ایران روی نقاط ضعف ملی پوشان کار کنیم.

رستمی درادامه بااشاره به‌اینکه تیم ملی جودو به مرحله دوم رقابت های لیگ قاره ای راه یافت، خاطرنشان کرد: با توجه به امتیازی که در این مرحله از مسابقات کسب کردیم در گروهی که قرار داشتیم به عنوان تیم سوم به مرحله بعدی راه پیدا کردیم،قرار است کمتر از یک ماه دیگر به روسیه اعزام شویم تا در دور برگشت رقابت های بین قاره ای حضور داشته باشیم. هدف نهایی ما نتیجه گرفتن در این مسابقات نیست، یکی از اهدافی که کادر فنی و فدراسیون دارند، حضور جودوکاران در چرخه مسابقات است. در دور رفت موفق شدیم ۹ جودوکار را به این مسابقات اعزام کنیم، در واقع از بین این نفرات اعزامی ۷۰ درصد ترکیب اعزامی برای اولین بار در مسابقات بین المللی حضور پیدا میکردند، در واقع آنها اولین اعزام برون مرزی را داشتند. در این مسابقات ملی پوشان خودشان را محک‌زدند و ما هم شناخت خوبی از این نفرات پیدا کردیم. خیلی این حرکت و تصمیم عاقلانه بود، چرا که یک اعتماد بنفسی را به جوانان دادیم و ما هم یک شناختی از این نفرات پیدا کردیم.

این مربی تیم ملی جودو درپایان اظهار کرد: امیدوارم که قدم به قدم پیش برویم، ما میدانیم که جایگاه جودو ما خیلی بالاتر از جایگاه فعلی است که ما در حال حاضر داریم، بالاخره تعلیق جودوی ایران و شیوع ویروس کرونا در دنیا، روی جودو تاثیر منفی گذاشت. امیدواریم با همت ملی پوشان و کادرفنی قدم به قدم رو به جلو‌ حرکت کنیم و در آینده جودوی ایران را به جایگاه اصلی برگردانیم./ اخبار جودو


برگزاری مجمع انتخاباتی جودو در هاله‌ای از ابهام

مقرر شد مجمع انتخاباتی فدراسیون جودو به منظور تعیین رئیس آینده این فدراسیون فردا (دوشنبه 22 اسفند‌ماه) ساعت ۱۰ صبح در محل سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شود.

برای حضور در این انتخابات آرش میراسماعیلی، وحید زارع نژاد، محمد بلوطی، پیمان ترکاشوند، عباس سلگی، علی مویدی، محمد صادق تیرانداز، فرشاد نجفی پور، محمد علی رستگار، محمدرضا عمادی، منصور عبدی، مجید زارعیان و سعید القاصی ثبت نام کردند.

پس از تشکیل جلسه کمیسیون تطبیق از بین این ۱۳ نفر داوطلب، آرش میراسماعیلی، وحید زارع نژاد و محمد بلوطی مورد تأیید قرار گرفتند. برخی از نفراتی که توسط این کمیسیون تائید نشده بودند، اعتراض خود را به وزارت ورزش ارائه دادند. ولی تا این لحظه که کمتر از ۲۴ ساعت به برگزاری مجمع فرصت باقی است، هنوز اسامی تأیید شده‌های نهایی از سوی وزارت ورزش اعلام نشده است.

صدیقه کعبی زاده دبیر فدراسیون جودو در این خصوص به مهر گفت: بدون شک مجمع فدراسیون جودو طبق برنامه اعلام شده در ساعت مقرر برگزار خواهد شد. پیگیری‌های ما نیز در دو روز گذشته نیز حکایت از همین موضوع دارد.

دبیر فدراسیون جودو در حالی از برگزاری قطعی مجمع سخن می‌گوید که هفته گذشته وحید مؤمنی دبیر فدراسیون کاراته نیز مدعی همین موضوع بود. ولی پس از معطلی نزدیک به دو ساعته اعضای مجمع، معاون وزیر به خود زحمت داده و با حضور در مجمع خبر از لغو آن داد. بعید نیست برای جودو هم چنین شرایطی رقم خورد.

از سوی دیگر طبق گفته پولادگر، مجمع انتخابات فدراسیون کاراته نیز عصر فردا از ساعت ۱۵ تشکیل خواهد شد. این در حالیست که از سه شنبه گذشته که مجمع به بهانه نرسیدن تایید صلاحیت‌ها لغو شد و معاون وزیر قول برگزاری قطعی آن را ساعت ۱۵ روز ۲۲ اسفندماه به اعضا داد، تا امروز اتفاق تازه ای رخ نداده و هنوز مشخص نیست که چه نفراتی به عنوان نامزد نهایی در مجمع حاضر خواهند شد.

البته که برگزاری مجامع انتخاباتی در چنین شرایط خلاف قانون و مقررات است. طبق اساسنامه حداقل ۴۸ ساعت قبل از برگزاری مجمع باید دعوت نامه‌ها به دست نامزدها رسیده باشد. این یعنی آنکه یک نامزد می‌تواند خیلی ساده کار را به مراجع قضایی برده و اصل برگزاری مجامع را زیر سوال ببرد.

اینکه چرا به برگزاری مجمعی که نامزدهای آن مشخص نیست اصرار دارند، ابهامی است که مسئولان وزارت ورزش باید به آن پاسخ دهند. باید منتظر ماند و دید آیا روسای دو فدراسیون جودو و کاراته فردا انتخاب خواهند شد و یا مجمع بازهم به تعویق خواهد افتاد./ خبر جودو

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید.

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج