کد خبر: ٢٩٨٩٣   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/08/25-١٠:٣٧

اداره کل میراث ‌فرهنگی خوزستان خبر داد؛

گورستان تاریخی موزه می شود

قبرستان شهسوار ایذه در حاشیه تالاب بندان به سایت‌ موزه تبدیل خواهد شد.

 

برکه ـ سیدمحسن حسینی سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به پیگیری‌ های صورت‌ گرفته و لزوم مراقبت‌ های بیشتر درخصوص قبرستان تاریخی شهسوار ایذه گفت: باتوجه ارزش‌ های فرهنگی و جایگاه قبرستان تاریخی ـ باستانی شهسوار در میان مردم فرهنگ‌ دوست شهرستان ایذه، با نشست‌ ها و بررسی‌ های انجام‌ شده، موضوع منع تدفین در این قبرستان با اهالی، دهیاری و شورای روستا مطرح و خوشبختانه با تعاملات جمعی، با این موضوع موافقت شد.

وی افزود: از آنجایی که این محوطه در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد و از طرفی عرصه و حریم آن مصوب است، با تفاهم‌ های به عمل آمده، از این پس در این قبرستان تدفین  تازه ای صورت نخواهد گرفت و بزودی با تعیین و تأیید زمین موردنظر، قبرستان جدیدی در این حوزه ایجاد خواهد شد.

او یادآور شد: طرح تبدیل قبرستان شهسوار به سایت‌ موزه هم‌ اکنون در دست اقدام است و بزودی با ایجاد برخی اصلاحات، شاهد مرمت، مراقبت و پایش‌های تازه‌تری در این بستر فرهنگی خواهیم بود.

گورستان و زیارتگاه شهسوار از منابع مهم میراث‌ فرهنگی کشور است که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این گورستان یکی از غنی‌ ترین منابع وجود شیرهای سنگی بختیاری در استان خوزستان است.

از دیگر قبرستان‌ های شناخته‌ شده خوزستان، می‌ توان به قبرستان تاریخی ایوه طایفه ململی و بخش سوسن در ایذه و باجول در دزپارت اشاره کرد.

یکی از سنن کهن در فرهنگ عشایر بختیاری، برپا داشتن شیر سنگی «برد شیر» بر قبور و در گذشتگان ایلی است. بختیاری‌ ها بردشیر را که گواهی بر شجاعت، دلاوری، هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری است، بر آرامگاه بزرگان و درگذشتگان نام‌ آور خود قرار می‌ دادند.

هیبت و شکوه این تندیس‌های سنگی، یادآور مردانی است که تاریخ پرفراز و نشیب قوم‌ شان را در قالبی اسطوره‌ ای با نام خود زینت داده و روی در دل خاک نهفته‌ اند. بردشیرها از پهلو، مزین به نقش شمشیر، اسب، تفنگ و تسبیح هستند و بر گُرده آنها، مشخصات متوفی نقش می‌ شود. خوزستان را می‌توان بخشی از موزه روباز شیرهای سنگی تاریخ ایران نامید.

منبع:ایسنا

 

 

 

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج