کد خبر: ٢٦١٥٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/05/01-١٤:٠٨

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه تنها در صورت هوشیار بودن فرد گرمازده باید به وی مایعات داده شود، گفت: مهم‌ترین آسیب گرمازدگی، از دست دادن مایعات بدنی است بنابراین مصرف زیاد آب بسیار مهم است و باید قبل از احساس تشنگی آب خنک نوشیده شود.

 

برکه _ دکتر سیما اورنگ با بیان اینکه در این فصل سال گرمازدگی یکی از مواردی است که افراد را تهدید می‌کند، اظهار کرد: سازوکار اصلی بدن برای خنک ماندن، عرق کردن است و هر زمان فردی مدتی در معرض هوای گرم قرار بگیرد تا حدی که حتی عرق کردن نتواند بدن را در وضعیت طبیعی نگه دارد، علائم گرمازدگی از جمله قرمزی و برافروخته شدن پوست، کلافگی، بی‌حوصلگی، ضعف، تهوع و سیاهی رفتن چشم‌ها بروز پیدا می‌کند. در موارد شدیدتر گرمازدگی، پاسخ ندادن به محرک‌های محیطی یعنی کاهش سطح هوشیاری، گرفتگی عضلانی، استفراغ، از دست دادن تعادل و در نهایت کما و تشنج رخ می‌دهد.

وی افزود: گرمازدگی بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که در ماه‌های گرم در ساعات طولانی روز بیرون از منزل به ویژه زیر آفتاب باشند؛ برخی از این افراد کشاورزان، پلیس راهور، دست‌فروشندگان دوره‌گرد و رانندگان هستند.

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: کودکان، سالمندان، بیماران قلبی، بیماران کلیوی، زنان باردار و مصرف‌کنندگان برخی داروها بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند.

اورنگ بیان کرد: مهم‌ترین آسیب گرمازدگی، از دست رفتن مایعات بدنی است بنابراین مصرف زیاد آب بسیار مهم است و باید قبل از احساس تشنگی آب خنک نوشیده شود. در این شرایط مصرف آبمیوه‌های شیرین و کافئین‌دار که دفع ادرار را زیاد می‌کنند مناسب نیست.

وی با بیان اینکه در اوج گرما باید از انجام فعالیت‌های شدید خودداری شود، افزود: در ساعات اوج گرما باید در منزل ماند و در صورت ضرورت خروج از منزل از لباس‌های گشاد، نازک، رنگ روشن و کلاه استفاده شود.

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر استفاده از تهویه مطبوع به منظور خنک کردن بدن بیان کرد: در صورت خروج از منزل در ساعات اوج گرما از حوله یا پارچه‌ای مرطوب برای خنک کردن سر و بدن استفاده شود.

وی در خصوص اقداماتی که باید در مواجهه با فرد گرمازده انجام داد، افزود: در صورت مواجهه با یک فرد گرمازده، خنک کردن وی اولویت کلیدی است و باید به سرعت فرد گرمازده را به محیط خنک منتقل و لباس‌های اضافی را از تنش خارج کرد. فرد باید در حالت درازکش و پاها بالاتر از سطح بدن و سر قرار بگیرند و بدن نیز با کمپرس سرد و پارچه مرطوب خنک شود. قرار دادن یخ در زیر بغل، گردن و کشاله ران نیز توصیه می‌شود.

اورنگ با بیان اینکه تنها در صورت هوشیار بودن فرد گرمازده باید به وی مایعات داده شود، گفت: در صورت نبود هوشیاری، احتمال استفراغ نیز وجود دارد بنابراین بهتر است سر فرد یک طرف باشد تا مواد استفراغی راه حلق را نبندد.

مدیرگروه بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: در صورت سرگیجه، رنگ پریدگی، استفراغ، تهوع و تنگی نفس فورا با ۱۱۵ تماس گرفته شود.

 

منبع:ایسنا 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید. 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج