کد خبر: ٢٩١٩٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/06/01-١٨:٣٥

بسته خبری اقتصادی

آخرین‌های اقتصادی

در این بسته خبری آخرین اخبار اقتصادی تشریح می شوند./ ابوالفضل امیری

 

برکه _ آخرین‌های اقتصادی را اینجا دنبال کنید.

 

مرغ ارزان شد

با افزایش میزان تولید مرغ و جوجه ریزی قیمت مرغ در بازار در حال کاهش است به طوری که بر اساس مشاهدات میدانی هر کیلوگرم از  این محصول با قیمت ۷۸ هزار تومان به طور متوسط در تهران به فروش می رسد؛ درحالی که مرغ در ماه های قبل از ۱۰۰ هزار تومان نیز عبور کرده بود و گزارش هایی از فروش این محصول تا ۱۲۰ هزار تومان وجود داشت.

قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ ۷۳ هزار تومان است و نرخ این محصول در بازار آزاد نیز ۵ هزار تومان بالاتر به فروش می‌رسد.

بنابر این گزارش میزان جوجه ریزی در تیر ماه ۱۳۲ میلیون قطعه بود همچنین برآورد میزان جوجه ریزی در مرداد ۱۳۵ میلیون قطعه است درحالی که میزان جوجه ریزی مرغ در فروردین ماه به ۸۵ میلیون قطعه کاهش یافته بود.

با تامین نهاده های دامی و از طرفی کاهش قیمت جوجه یک روزه، تولید مرغ در بازار کاهش یافته است و با توجه به این حجم از تولید پیش‌بینی‌ها حاکی از تولید دوباره مرغ در سطحی بالاتر از مصرف است./ خبر اقتصادی


خبر خوش دولت برای یارانه بگیران 

سیدصولت مرتضوی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه ای که امروز در خدمت دکتر مخبر و مسئولین اقتصادی دولت بودیم، مقرر شد یارانه تشویقی که به سه دهک اول پرداخت می شد، در قالب کالابرگ از روزهای آینده یعنی  از فردا به ۵ دهک ارتقا یابد. یعنی دهک چهار و ۵ هم مشمول این یارانه تشویقی می شوند؛ به عبارتی اگر ۵ دهک اول ۵۰ درصد از یارانه آن را از طریق کالا برگ از ۱۱ کالایی که تعریف شده است، خریداری کنند مشمول دریافت ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی می شوند.

وی اضافه کرد: اولا کسانی که  به هر طریقی یا ثبت نام نکردند یا جزو دهک ۱۰ قرار گرفتند و یارانه به آنها تعلق نگرفته یا نسبت به دهک بندی اعتراض دارند می توانند به سامانه مراجعه و اعتراض شان را ثبت کنند و توسط همکاران بررسی و پاسخ داده می شود. همکاران در حوزه رفاه و اقتصادی دوباره به استناد تکلیفی که قانون به عهده ما گذاشته، آزمون وسع را مجددا بررسی می کنند. احتمال اینکه تغییراتی در دهک بندی ها صورت گیرد  یعنی عده‌ای از دهک‌های بالا به دهک‌های پایین یا برعکس بروند، وجود دارد.  ارزیابی مجدد آزمون وسع انجام می شود و نتایج آن ظرف روزهای آینده اعلام می شود.

مرتضوی افزود:  اکنون هر کسی که در ۵ دهک اول قرار داشته باشد یا در آینده قرار بگیرد، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که چه میزان از بدهی دولت به صندوق بازنشستگی داده شده است؟ بیان کرد: در دو سال گذشته تقریبا صندوق تامین اجتماعی ۱۸۰ همت دریافت کرده و سایر صندوق ها ۳۰ همت دریافت کردند و معدل و کمک دولت بابت دریافت معوقات کلیه صندوق های مدیریت وزارت رفاه حدودا ۲۱۰ همت است و تکلیفی دوباره در بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی شد و ۷۰ همت هم امسال دولت پرداخت می کند که در جلسه کمیسیون اقتصادی که این هفته برگزار شد، خوشبختانه تصویب شد سهام برخی از شرکت هایی که در لیست واگذاری قرار دارند بابت مطالبات سازمان تامین اجتماعی واگذار شود. این طلب به واسطه تکالیفی که ایجاد می شود سال به سال افزایش می یابد و سازمان حسابررسی آنرا بررسی کرده است.

مرتضوی افزود: در سال ۱۴۰۲ با هیچ مانعی برای پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگان مواجه نشده‌ایم و یک ریال در سال جدید تسهیلات و مازاد برداشت از بانک ها نداشتیم و موضوع مدیریت شده است. با توجه به درآمدهایی که شرکت ها دارند و عنایت دولت مخصوصا نسبت به صندوق بازنشستگی کشوری ما مرتب قبل از اینکه هر حقوقی پرداخت شود، دولت تعهداتی که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برایش ایجاد شده در حق صندوق ها پرداخت می کند که در هفته دولت از عنایت ریاست جمهوری و همراهی سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی تقدیر و تشکر می کنم و نقش وزارت نفت هم  بسیار بالا است./ اخبار اقتصادی


هر ایرانی دارای یک نمره اعتباری در شبکه بانکی می‌شود

مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین معاون داده‌های باز (open data) را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بانکداری دیجیتال معرفی کرد و گفت: رویکرد بانک مرکزی در این حوزه رویکرد توسعه‌ای ست و کارشناسان بر روی مباحث حقوقی و امنیتی توسعه داده‌های باز در صنعت بانکداری در حال بحث و بررسی هستند.

محرمیان بانکداری باز(open banking) را دیگر حوزه‌ای دانست که بانک مرکزی قصد ورود در سیاست گذاری آن را دارد و اظهار کرد: سیاست گذاری در این حوزه با تمرکز بر ریسک‌ها به گونه‌ای انجام خواهد شد که کمترین ریسک را متوجه بازار و مشتریان کند.

وی افزود: تا پایان سال ۱۴۰۳ مقررات فعالیت در این حوزه به صورت نظام مند تدوین در اختیار فعالان گذاشته می‌شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه در حوزه پرداخت وضعیت بسیار مطلوبی داریم و از کشورهای پیشرو در این حوزه هستیم، اظهار کرد: در حوزه نظام‌های پرداخت رویکرد بانک مرکزی ارائه و معرفی خدمات نوآورانه به شبکه بانکی و مشتریان است.

محرمیان لندتک‌ها را دیگر حوزه نظارتی بانک مرکزی در بخش فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: این حوزه نیازمند تنظیم گری است و بانک مرکزی در تعامل با فعالان و سازمان‌های مرتبط با آن به این حوزه ورود خواهد کرد و تنظیم گری و سیاست گذاری در حوزه لندتک‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی به شمار می‌رود و هدف ما بهره‌گیری گسترده از ظرفیت‌های این حوزه در ارائه خدمات در شبکه بانکی است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اعتبارسنجی افزود: در سال‌های اخیر اعتبارسنجی یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی بوده است و با توجه به اشکالات موجود در مدل اعتبارسنجی که بیش از ۶۰ درصد جمعیت را در بر نمی‌گرفت به سمت طراحی مدل جدیدی از اعتبارسنجی حرکت کردیم و با تغییرات ایجاد شده سطح پوشش افراد در این مدل به بیش از ۸۷ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده هدف ما این است که سطح پوشش این مدل اعتبارسنجی را به ۱۰۰ درصد رسانده و هر ایرانی دارای یک نمره اعتبارسنجی در شبکه بانکی باشد.

محرمیان ساماندهی به بازار رمز ارزها را از دیگر دغدغه‌های بانک مرکزی خواند و گفت: با توجه به مقررات گذاری انجام شده، در حوزه استخراج رمز ارزها هیچ مشکلی وجود ندارد و استخراج رمز ارز به بحث ارزآوری در کشور کمک می کند.

معاون فناوری های نوین افزود: در بحث مبادله از طریق رصد دقیق تراکنش های رمز ارزی در حال بررسی برای شفاف سازی و مقررات گذاری در این حوزه هستیم.  

محرمیان خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه پرداخت مانند بسیاری از کشورهای دنیا پرداخت از طریق رمز ارزها را به رسمیت نمی‌شناسیم.  

همایش ملی تحول دیجیتالی در صنعت بانکداری با هدف ارائه مفاهیم و دانش های مبتنی بر فناوری های نوین در صنعت بانکداری؛ کمک به بهبود و تسریع فعالیت های دیجیتالی شدن در بانک ها؛ ارائه مدل ها و تجربه های برتر دیجیتالی شدن بانک ها در سطح ملی و بین المللی۳۱ مردادماه با حضور فعالان و صاحب نظران این حوزه برگزار شد./ خبر اقتصادی

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج