کد خبر: ٢٨٩٨٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/02/07-١٤:١٤

مسابقات قرآن دانش آموزی شهرستان شیراز برگزار شد.

 

برکهمعاون پرورشی آموزش و پرورش ناحیه ۳ شیراز درگفتگویی گفت: دراین دوره از مسابقات با عنوان یادواره شهدای دانش آموز حرم شاهچراغ (ع) ۳۶۰ دانش آموز دختر و پسر در ۱۴رشته قرآنی باهم به رقابت می‌پردازند

جهاندیده افزود: از صبح امروز ۲۸۰ دانش آموز دختر در مدارس آلگونه و کمالی این ناحیه باهم رقابت کردند و مسابقات دانش آموزان پسر‌ فردا برگزار می‌شود.

او گفت: مرحله مقدماتی استان در رشته‌های تفسیر، قرائت، تحقیق، حفظ قرآن، صحیفیه سجادیه، اذان، نهج البلاغه، گفتمان مهدوی، دعا خوانی، مداحی و انشا نماز امروز و فردا برگزار می شود.

مسئول برگزاری مسابقات ادامه داد: برترین‌ های این رقابت قرآنی به مرحله استانی که خرداد ماه امسال در شیراز برگزار می‌شود، راه می یابند./ اخبار شیراز


تجلیل از نفرات برتر فرهنگ و هنر فارس 

آیین تجلیل از افتخارآفرینان سال۱۴۰۱ فرهنگ و هنر استان فارس عصر یکشنبه با حضور معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در شیراز برگزار شد.

محمد فرخ‌زاده، معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس دراین آیین اظهارکرد: تجلیل از هنرمندان کار ارزشمندی است که بایستی هر روزه و به صورت مستمر انجام شود و از هنرمندان در جای جای کشور باید به نیکی قدردانی شود.

فرخ‌زاده ادامه داد: نگاه هنر و هنرمندانه در کارهای دولتی و حاکمیتی نقش بسزایی دارد و این نوع نگاه به شدت در پیشبرد کارها مؤثر است.

معاون استاندار فارس بابیان اینکه این استان، استانی ارزشمندی در بعد هنری است، گفت: جای جای استان ظرفیت‌های ارزشمندی در حوزه هنری دارد و می‌توان گفت سال ۱۴۰۱ حرکتی را برای عوام هم در حوزه فرهنگ و هنر فارس ایجاد کرد.

فرخ زاده اضافه کرد: چند سال درگیر بیماری کرونا و محدودیت‌های ناشی از این بیماری بودیم و بعد از آن هم در حوزه هنر با شیب ملایم حرکت شده است‌. البته خاستگاه وجایگاه هنر فارس در كشور بیش از جایگاه کنونی است. چه در حوزه مسئولیتی و چه در حوزه صدور هنرمندان در جایگاه های مختلف کشور باید تلاش کنیم.
او بیان کرد: مدیریت شهری در حوزه سیما، منظر و معرفی هنر در جای جای شهری بایستی تلاش بیشتری داشته باشد؛ بیش از ۱۲۰ شهر در استان فارس داریم که نیاز است محدودیت‌های هنری در این شهرها به گشایش‌ها تبدیل شود تا آثار هنری در اشکال و عرصه های مختلف بتوانند خود را نشان بدهند.

این مقام مسئول گفت: اغتشاشات بصری در شیراز به کمک هنرمندان قابل گرفتن است‌ و یک شهر آرام و زیبا را می‌تواند در پی داشته باشد؛ این زحماتی که کشیده شد کار ارزشمندی است که مقدمه‌ای برای خیزش و حرکت در سال ۱۴۰۲ و سالهای پیشرو است که با همت هنرمندان محقق خواهد شد.

معاون هماهنگی امور زائرین وگردشگری استانداری فارس یادآور شد: این آداب و ادب و رسوم و باورهای قوی در استان فارس قطعا برای همگان قابل درک و استفاده و حتی الگو خواهد بود. امیدوارم این موفقیت‌ها روز به زور افزون شود.

حمیدرضا قانعی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز اظهار کرد: سال ۱۴۰۱سالی ویژه برای عرصه فرهنگ و هنر کشور، استان فارس و شهر شیراز بود؛ با بررسی‌هایی که در روزهای پایانی سال در رابطه با میزان و تعداد جوایز انجام دادیم بر خود فرض دانستیم که تقدیر و تشکری از هنرمندان و فرهنگوران فارس داشته باشیم.

قانعی ادامه داد: روزهای پایان سال روزهای شلوغی بود و موفق نشدیم این امر را محقق کنیم اما در روزهای بهاری که متقارن با ماه مبارک رمضان است فرصت را مغتنم دیدیم تا آیین تجلیل از هنرمندان را برگزار کنیم.

این مقام مسئول بیان کرد: سال گذشته بیش از ۱۰۰ جایزه ملی و بین المللی توسط هنرمندان فارس در عرصه‌های مختلف هنری کسب شده است و هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری جوایز متعدد و متنوعی را به خود اختصاص دادند.

رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: هرچند تجلیل هنرمندان برتر فارس که در جشنواره‌های مختلف کشور موفق به کسب مقام شدند از عهده ما خارج بود چراکه حدود ۶۰۰ نفر از هنرمندان فارس به عنوان برگزیدگان در جشنواره‌های متعدد بودند. لذا تصمیم گرفتیم برندگان جشنواره‌ها و رویدادهایی که با وزارت فرهنگ و ارشاد مرتبط هستند را مورد تجلیل قرار دهیم. در واقع عمدتا جشنواره‌های فجر را در نظر گرفتیم و امروز میزبان هنرمندانی هستیم که در این جشنواره ها مقام آور بوده‌اند.

قانعی ابراز کرد: امیدواریم سال۱۴۰۲ سالی بهتر و جذابتر برای فرهنگوران و هنرمندان فارس باشند.

سیدعبدالرحمان موسوی، مدیر موسسه هنری «هنر متعالی تمدن ساز» با بیان اینکه همه می دانیم نقش هنر در جهت دهی به زندگی، نقش بی نظیری است، گفت: با توجه به اهمیت جایگاه ویژه هنر و تولیدات هنری و ایجاد گفتمان جهانی و ارتقای سطح دانش و بینش عمومی، اعتلای فرهنگ و هنر کشور عزیزمان، ترویج و اعتلای هنر و فرهنگ عمومی، این موسسه هنری به صورت غیرانتفاعی با همراهی فرهیختگان، اندیشمندان و فعالان حوزه و دانشگاه، جهت تولید فیلم، سریال و موسیقی تمدنی تشکیل شده است.

وی به برخی ازاهداف موسسه اشاره کرد و افزود: سیاست گذاری راهبردی و تعریف و شناسایی و شبکه سازی در عرصه هنر بین الملل و گفتمان تمدن اسلامی نیز از دیگر اهداف است، و همچنین تعلیم و تربیت و استعداد سازی هنرمندان جوان خودجوش، ساماندهی علمی و سینما پژوهی، ایجاد مراکز و کارگاه های آموزشی در ایران و جهان در دستور کار است که در این زمینه ما از معدود موسسات رسمی هستیم که می‌توانیم در سراسر کشورهای اسلامی، در جهت پیشبرد هنر متعالی فعالیت داشته باشیم.

مدیر موسسه هنری «هنر متعالی تمدن ساز» بیان کرد: برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌ها و نمایشگاه‌ها، برپایی روز هنر متعالی تمدن ساز در یکی از روزهای هر سال، در ایران و جهان و اعطای جایزه با برند این بنیاد به آثار هنری برگزیده در زمینه اخلاق محوری، خانواده محوری، معنویت گرایی، عدالت محوری، ظلم ستیزی، نیز در برنامه های این موسسه قرار دارد و در آیینی که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با عنوان « آیین تجلیل افتخار آفرینان ۱۴۰۱» در تجلیل از هنرمندان برگزار شد، ما نیز به همراه کارشناسان این موسسه، از میان آثار برگزیده، یک اثر را که دارای مشخصات مورد نظر موسسه باشد انتخاب کرده و هدیه ای که تندیس و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال است تقدیم می‌کنیم.

دراین مراسم تندیس و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به اصغر گروسی نویسنده و کارگردان تعلق گرفت./ اخبار فارس

آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در فارس

وحید خدا پرست، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به اجرای سراسری طرح کالابرگ الکترونیکی که همزمان با سراسر کشور در فارس آغاز شده، افزود: تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره ای و کوچک استان مجهز به بارکدخوان و متصل به سامانه شده‌اند و پذیرای شهروندان در سراسر استان هستند. 

او ادامه داد: اگر طرح کالابرگ الکترونیکی به شکل مطلوب در سطح کشور و فارس اجرا شود درصدی از تورم موجود کنترل و مدیریت خواهد شد و دولت نیز این تصمیم را در راستای تقویت سلامت غذایی و حمایت از معیشت خانوار اتخاذ کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس اظهار کرد: به موجب این طرح امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر،‌ پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم شده است.

خداپرست با بیان اینکه ارزش ریالی سبد مذکور ۵۳۰ هزار تومان است ولی سهم پرداختی مردم برای خرید ۱۰ قلم کالا ۲۳۵ هزار و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود، افزود: با هر کارت‌ بانکی که به نام سرپرست خانوار است می‌توانند خرید خود را انجام دهند و نیاز نیست که حتماً کارت یارانه به همراه داشته باشند.

او استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی را کاملا اختیاری دانست و گفت: یارانه هیچ کسی قطع نخواهد شد و خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از مبلغ یارانه خودشان خرج کنند و چنانچه تمایل به خرید کالای الکترونیکی نبود نیز همچنان امکان برداشت نقدی یارانه واریزی ماه‌های آینده وجود دارد.

خداپرست اعلام کرد: در انتخاب اقلام مورد نظر هیچ الزامی برای خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می‌توانند از گروه‌های کالایی اعلام شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خود را انجام دهند.

رییس تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس توضیح داد: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی مصرف، می‌توانند با مراجعه به نرم افزار «بازار» و «مایکت» یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند.

او با بیان اینکه شهروندان می‌توانند ضمن مراجعه به سامانه shoma.sfara.ir اپلیکیشن شما را دانلود و نصب کنند تا با فروشگاه‌های طرف قرارداد با طرح آشنا شوند،گفت: با اجرای موفقیت‌آمیز طرح کالابرگ الکترونیک به‌ صورت آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، مرکزی و گیلان اجرای این طرح به صورت ملّی در سراسر کشور نیز آغاز شد.

رئیس شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان فارس عنوان کرد: در این طرح اعتبار همه خانوارهای یارانه‌بگیر شارژ شده و می‌توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول طرح ملی کالابرگ الکترونیک استفاده کنند، در صورت استفاده از این مزیت و خرید کالا از محل اعتبار یارانه، به‌ میزان اعتبار استفاده ‌شده از یارانه ماه بعد خانوار کسر و مابقی به‌صورت نقدی، در موعد مقرر پرداخت یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد.

خداپرست با اشاره به اینکه خانوارهایی که یارانه دریافت می‌کنند برای مشاهده‌ میزان اعتبار، لیست کالاها و فروشگاه‌های مشمول طرح ملی کالابرگ الکترونیک با تلفن همراه سرپرست خانوار، کد دستوری #۲۸*۷۸۸* را شماره‌گیری کرده و یا به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir  مراجعه کنند، افزود: فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش،جانبو و برخی فروشگاه‌های کوچک در سطح استان که مجهز به بارکدخوان شدند هم اکنون به این سامانه متصل و پذیرای شهروندان در سراسر استان فارس هستند.

وی افزود: تجهیز فروشگاه‌های رفاه، دیلی مارکت و ... نیز در سطح استان به سامانه‌های مورد نیاز اجرای این طرح در حال انجام است که طی روزهای آتی نیز این فروشگاه ها میزبان شهروندان خواهند بود.

خداپرست ادامه داد: نحوه خرید ۱۰ قلم کالای پیش‌بینی شده در کالابرگ الکترونیکی به این نحو است که اعتبار واریزی قابل برداشت به شکل نقدی نیست و صرفا با آن می توان ۱۰ قلم کالای اساسی را خریداری کرد،در واقع یک ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه، این اعتبار به حساب فرد (سرپرست خانوار) واریز می‌شود تا ۱۰ قلم کالای دلخواه خود در این طرح را با هر عنوان و برندی خریداری کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: هر سرپرست خانوار به اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می‌تواند از کالاهای مذکور خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می‌گیرد، بخشی از یارانه کالا از محل اعتبار حساب یارانه و مابقی از حساب بانکی سرپرست خانوار کسر می‌گردد و در بیستم هر ماه باقی مانده اعتبار به حساب سرپرست واریز خواهد شد./ اخبار فارس

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید.

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج