کد خبر: ٣٠٨٧١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/01/01-١٧:٠٧

تشریح اصول تغذیه سالم در ایام نوروز؛

نکات تغذیه‌ای سالم در نوروز

در این مطلب با "نکات تغذیه‌ای سالم در نوروز" آشنا می شویم.

 

برکه _ در این مطلب، دکتر احمد اسماعیل زاده به مناسبت فرارسیدن عید نوروز و مصرف غذاهای سبک و ساده در ایام تعطیل اشاره کرده و توصیه می کند از برنامه غذایی متنوع برای داشتن برنامه غذایی سالم در ایام نوروز استفاده کنند. برنامه غذایی متنوع را مصرف مواد غذایی از تمام گروه های غذایی اصلی عنوان کرده و افزوده که شش گروه غذایی اصلی وجود دارد که باید از همه آنها مطابق نیاز مصرف شود. این شش گروه عبارتند از غلات، میوه ها، سبزی ها، لبنیات، گوشت ها و چربی ها.

دکتر اسماعیل زاده به توجه برای داشتن برنامه غذایی سالم در ایام نوروز توصیه می کند که در هر گروهی از اقلام غذایی، سالمترین نوع آنها، مصرف شود. مثلا، در بین گروه غلات مصرف غلات تصفیه شده (مثل نان سفید و برنج و سیب زمینی) زیاد توصیه نمی شود، در عوض مصرف غلات کامل مثل نان سنگک یا نان جو یا ماکارونی سبوس دار توصیه می شود.

در مصرف لبنیات جات زیاده روی نکنید

دکتر اسماعیل زاده به توجه برای حفظ فعالیت و تحرک بدنی در ایام تعطیل، تصریح کرده و توصیه می کند که به علت کم تحرک بودن در این ایام، نیاز بدن آنها به کالری نیز کمتر می شود، پس باید انرژی کمتری مصرف شود. بهترین توصیه این است که افراد حتی در طول ایام تعطیل نیز روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی تند داشته باشند تا به حفظ تعادل و سلامت خود کمک کنند./ سلامت

 

تازه های سلامت را اینجا بخوانید.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج